קרוז לכרתים - הכרות עם אי המצורעיםברגע שמגיעים למושבת המצורעים לשעבר, האי ספינלונגה בכרתים, אפשר ממש לדמיין איך חיו כאן בעבר מי שחיו בבדידות אחרי שנודו מכל מקום אחר. ספרה המצליח של ויקטוריה היסלופ "האי של סופיה" (הוצאת ידיעות ספרים) הפך את האי למפורסם בעולם כולו.
הספר מפליא לתאר את מאבקם העיקש של אנשים שהצליחו לרקום חיים עשירים ואמיצה על אף חולי חשוך מרפא ומתמקד בתעצומות הנפש האנושית וביכולתם של אנשים לחולל מהפך בגורלם אם התחולל מהפך בנפשם. לטובת מי שעוד לא קרא את הספר, לא נגלה מעבר לכך מלבד המלצה חמה: לקרוא את הספר ולצאת לסיור באי המצורעים אשר היווה השראה לכתיבת הספר.

אי שעשה היסטוריה
ספינלונגה ממוקם במזרח כרתים מול חופי היבשת. מגיעים לכאן בשייט חווייתי קצר עם סירה מאלונדה, אגיוס ניקולאוס או פלאנקה. האי עצמו הוא מבצר עתיק שנבנה מלכתחילה על מנת להגן על אלונדה. בהמשך הוונציאנים השתלטו עליו וגם התורכים חיו פה ויש שטוענים שהיות וסרבו לעזוב, החליטה יוון להסב את האי לביתם של המצורעים.
כך או כך, בין השנים 1903-1957 האי הפך לביתם של יותר מארבע מאות אנשים שסבלו ממחלת הצרעת והתגוררו באי. המחלה שבאה לידי ביטוי בכל מני עיוותים בגפיים ובפנים הפחידה רבים וזו הסיבה שהחולים נשלחו לאי, לחיות בנפרד ורחוק מיתר האוכלוסייה של כרתים.
החולים באי היו זכאים לקצבה חודשית זעירה, תנאי החיים היו גרועים ורק בהמשך נעשו מאמצים רבים לזרוע שמחה ולשפר את איכות החיים. למצורעים רבים נולדו ילדים שחיו כאן בריאים לחלוטין וכך חיו כאן משפחות שניהלו חיי קהילה יוצאי דופן. האי נחשב למושבת המצורעים האחרונה באירופה

סיור מרתק בכרתים
השריד מהעבר הפך לאטרקציה הפופולארית ביותר במהלך קרוז לכרתים. תוכלו לסייר באופן עצמאי או להצטרף לסיור מאורגן מרתק במקום. הנוף שנשקף מהאי לעבר הים מרהיב ביופיו.  הסיור מתחיל בשער דנטה שעובר במנהרה, בה עברו המצורעים מבלי לדעת לאן הם הולכים. באי הסלעי והמבוצר נותרו בתי האבן של המצורעים וביניהם נתיבי הליכה צרים, בית חולים, כנסייה הכל מול המים הצלולים שעוטפים את האי מכל הכיוונים.

חייגו אלינו עכשיו
8288*
ql
שעות פתיחה
סניף חיפה:
א' עד ה': 16:00 - 8:00
ו': סגור
סניף תל-אביב:
חייגו אלינו: *8288
סניף אשדוד:
חייגו אלינו: *8288